Albert Parkiet

Podłogi o jakich marzysz

ul. Namysłowskiego 1, 05 -820 Piastów 

Zastosowanie cokołów i

listew przypodłogowych

Listwy przypodłogowe i cokoły jest to niezbędny element wykończenia podłóg. Zadaniem tych elementów jest maskowanie szczeliny dylatacyjnej pomiędzy ścianą a podłogą. Elementy te nie tylko dobrze wyglądają, ale przede wszystkim zabezpieczają naszą podłogę przed uszkodzeniami i zabrudzeniami.

Rodzaje listew przypodłogowych i cokołów.

listwy drewniane lite

listwy sosnowe okleinowane

listwy z MDF

cokoły drewniane lite 

Cokoły sosnowe okleinowane

Cokoły z MDF

Montaż listew 

PRZYPODŁOGOWYCH

Listwy i cokoły typu lite i okleinowane, mocuje się do ścian za pomocą kleju i gwoździ. Przycina się je w miejscach łączenia pod kątem 45 stopni, tworząc delikatne i nierzucające się w oczy styki. Cokoły od góry miedzy ścianą a listwą uszczelnia się akrylem białym a od podłogi akrylem w kolorze danej podłogi. Czasami jest potrzeba zamontowania wraz z cokołami drewnianymi tzw. ćwierćwałka, szczególnie w przypadku montażu ich na starych a zarazem krzywych podłoga drewnianych.

Listwy MDF najczęściej przyklejamy do ściany za pomocą kleju montażowego lub silikonu. Przycina się je w miejscach łączenia pod kątem 45 stopni jak listwy. Wszystkie łączenia (narożniki zewnętrzne i wewnętrzne) uszczelnia się akrylem białym, a następnie maluje białą farbą i tak ja listwy od góry miedzy ścianą a listwą uszczelnia się akrylem białym a od podłogi akrylem w kolorze danej podłogi.

Zastosowanie listew przypodłogowych.

Podstawowym zadaniem listew przypodłogowych jest ukrycie szczeliny dylatacyjnej, której rolą jest ochrona posadzki przed wybrzuszeniem. Takie wybrzuszenie najczęściej następuje na skutek panującej w pomieszczeniu wilgoci.

Listwy to także element wykończenia podłogi, który doskonale chroni przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Odkurzając lub ścierając podłogę, łatwo jest na ścianie zostawić nieestetyczne plamy. Listwy są odporne na brud i uszkodzenia, dlatego stanowią praktyczny sposób na wykończenie krawędzi podłogi.

Listwy umożliwiają rozprowadzenie kabli i przewodów. Istnieje wiele listew, które dodatkowo są wyposażone w specjalne koryta, uchwyty i łączniki umożliwiające wyprowadzenie przewodów elektrycznych, telefonicznych itp.